PERİODONTOLOJİ - Doç. Dr. Ünay ÇULHACI| Diş Hekimi Sena ÇULHACI

İçeriğe git

Ana menü:

PERİODONTOLOJİ

HİZMETLERİMİZ
Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olmalıdır?
Diş etleri sağlıklı olduğunda açık pembe renkte, mat ve sıkı bir görünümde olur. Dişlerin üzerindeki çene kemiğini iyice sarar. Şişkinlik, enfeksiyon ve kızarıklık olmaz. Diş fırçalama sırasında ve diş ipi kullanımında kolayca kanamaz. Ağızda sızlama şeklinde etkilere neden olmaz.

Diş Eti Hastalıkları Neden Oluşur?
Ağız ortamında dişler üzerinde meydana gelen bakteriyal diş plağı (yapışkan ve renksiz film tabakası) günlük fırçalama ve diş ipi kullanımıyla uzaklaştırılmadığı zaman diş taşı oluşumuna neden olur. Bu yapı diş etlerinde irritasyona neden olur. Diş etini dişe bağlayan lifler yıkıma uğrar , diş eti dişten uzaklaşır ve periodontal cep meydana gelir. Böylece bakteriler daha derin dokulara kolaylıkla ulaşabilir hale gelirler. Bu olay kemiğe kadar ulaştığında kemikte de yıkım başlar. Sonunda dişler sallanır ve çekim gerekebilir.
Kötü ağız hijyenine bağlı bakteri plağının uzaklaştırılmaması, sigara, genetik faktörler, hormonal değişim( ergenlik, menopoz, hamilelik) , ilaç kullanımı, bazı sistemik hastalıklar ( diyabet vb..), alışkanlıklar (diş sıkma, diş gıcırdatma vb..), yanlış kuron ve köprü uygulamaları diş eti hastalıklarına neden olabilir.

Diş Eti Hastalıklıklarının Belirtileri Nelerdir?
Kanama, kırmızılık, şişlik, hassasiyet, iltihabi akıntı, sallanan dişler, kötü tat veya ağız kokusu gibi şikayetler varsa diş hekimine başvurulmalıdır.
periodontoloji
Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi Nasıl Yapılır?
Tedavide ilk hedef ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Diş taşları ve dişler üzerindeki birikintiler hekim tarafından uzaklaştırılır ve hastaya ağız hijyen eğitimi verilir. Basit diş eti hastalıklarında bu tedavi yeterlidir.İlerlemiş periodontal hastalıklarda ileri periodontal operasyonlara ( gingivektomi, flap operasyonları vb.) başvurulur.

Diş Taşı Temizliği Dişlere Zarar Verir mi?
Diş taşı temizliği zararlı değil aksine son derece gerekli ve faydalı bir işlemdir. Diş taşı temizliği uygulanmadığında ve ağız hijyeni yeterli olmadığında; diş eti çekilmeleri, hassasiyet, çürük oluşumu, ağız kokusu,renkleşme gibi problemler meydana gelir.Diş taşı temizliği acısız ve kısa süreli bir işlemdir.
Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?
Genelde ileri yaşlarda gözlenen ancak ağız hijyeni yeteriz olduğunda her yaşta karşılaşılabilen bir problemdir. Tedavi edilmeyen ileri vakalarda dişlerin kaybıyla sonuçlanır. Sert diş fırçalamaya bağlı travma, zararlı alışkanlıklar,uyumu bozulmuş protezler,yaş gibi nedenlerle oluşur.

Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi Nedir?
Öncelikle sebep belirlenmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Açığa çıkmış kök yüzeyini kapatmaya yönelik işlemler yapılır. Böylece hem hassasiyet gibi şikayetler ortadan kalkar,hem de estetik problemler giderilmiş olur.
dis eti çekilmesi
 
Copyright 2016. Her türlü hakkı saklıdır.
Web tasarım Arifoglu.net
İçeriğe dön | Ana menüye dön