PEDODONTİ - Doç. Dr. Ünay ÇULHACI| Diş Hekimi Sena ÇULHACI

İçeriğe git

Ana menü:

PEDODONTİ

HİZMETLERİMİZ
ÇÜRÜK TEDAVİLERİ

Çocuklar ne zaman diş hekimine gitmeye başlamalılar?
Çocuklar ilk dişleri görüldüğü andan itibaren 6 ayda bir diş hekimine kontrole götürülmelidir.

Süt Dişlerine Dolgu Yapılması Neden Gereklidir?
Süt  dişleri zamanla düşerek yerlerini daimi dişlere bırakırlar. Ancak süt  dişlerinin bir kısmı ağızda 12-13 yaşına kadar korunmalıdır çünkü bu  dişlerin altından gelen daimi dişler gelişimlerini bu yaşlarda tamamlar  ve ağız içine sürmeye hazır olur. Bu nedenlerle bu dişlerin düşme  zamanlarına kadar ağızda sağlıklı bir şekilde tutulmaları büyük önem  taşımaktadır. Eğer söz konusu dişlerde çürük varlığı tespit edilmiş ise  vakit geçirmeden dolgu yapılması, bu dişlerin düşme yaşlarına kadar  ağızda kalmasına yardımcı olur.

pedodonti
KORUYUCU TEDAVİLER

Yer Tutucu Uygulamaları
Süt  dişleri bazı durumlarda ( aşırı harabiyet, iltihap, travma vb..) düşme  zamanından erken kaybedilebilir. Böyle durumlarda yandaki dişler bu  oluşan boşluğa doğru eğilme, devrilme gösterme eğilimindedirler. Bu  aşamada müdahele edilmezse, alttan gelecek olan sürekli dişe yer  kalmayacaktır. Böylece sürekli diş ya hiç süremeyecek ya da olması  gerektiği yerden farklı yerde sürecektir.
Yer tutucular bu problemi engellemek amacıyla çekim boşluğunu koruyan materyallerdir. Hareketli veya sabit tipleri yapılabilir.
yer tutucu
Yüzeysel Fluor Uygulamaları
Fluor  bir çeşit mineraldir. Fluorid jel halinde dişler üzerine sürülür ve diş  minesini güçlendirir. Böylece dişler çürüklere karşı daha dayanıklı  hale gelir. Fluorid uygulamalarına 3 yaşından itibaren başlanabilir.
flour-jel
Fissür Örtücü Uygulamaları
Dişlerde çürüklerin başladığı yerler genellikle çiğneme yüzeyleridir çünkü bu bölgeler girintili çıkıntılı formları sebebiyle yemek artıklarının birikmesi için elverişlidir ve temizlenmesi zordur. Bu bölgeler fissür örtücü adındaki jel kıvamında bir madde ile kapatıldıgında buralarda meydana gelecek çürükler engellenmiş olur.
fisur
 
Copyright 2016. Her türlü hakkı saklıdır.
Web tasarım Arifoglu.net
İçeriğe dön | Ana menüye dön