HASTALAR İÇİN GENEL BİLGİLER - Doç. Dr. Ünay ÇULHACI| Diş Hekimi Sena ÇULHACI

İçeriğe git

Ana menü:

HASTALAR İÇİN GENEL BİLGİLER

HİZMETLERİMİZ > ORTODONTİ
ORTODONTİK TEDAVİ GÖREN HASTALAR İÇİN BİLGİLER
Ortodontik tedavi doktor, hasta ve ailesinin ortak dayanışması ile başarılı olmaktadır. Hastanın ve ailesinin yardımı olmaksızın yalnızca doktorun çalışması başarı için yeterli olmamaktadır.Bu nedenle hastanın ve ailesinin aşağıdaki konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

SABİT APAREY KULLANAN HASTALAR ( TEL TAKANLAR)
1- Ağzımızdaki teller dişlerinize yapıştırılmış olup sabittir. Sizin tarafınızdan çıkartılması mümkün değildir. Siz   çıkartmaya çalışırsanız dişlerinize zarar verebilirsiniz. Ağzınızdaki teller aşırı derecede elastik olduğundan ,apareyleri siz düzeltemezsiniz. Bir yeri düzeltmeye çalışırsanız orayı düzeltemediğiniz gibi başka yeri de bozarsınız. Bu nedenle apareylerinize müdahale etmeniz yasaktır.
2- Apareylerinizin takıldığı gün, dişlerinizin üzerinde baskı, ağzınızda bir fazlalık hissedeceksiniz. Buna 2-3 saat sonra alışırsınız. Alışma süresinin yaşla yakından ilgisi vardır. Yaşınız ne kadar büyükse alışma süreniz o kadar uzun olacaktır.
3- Ağzınızda teller bulunduğu sürede;
  • Sakız, lokum gibi yapışkan gıdalar yasaktır.
  • Erik, ayva, elma gibi sert gıdalar kesilip .dilimlenerek yenilecektir ısırılarak yenilmesi yasaktır.
  • Asitli içecekler mümkün olduğunca azaltılacaktır.
4- Ağzınızdaki  tellerin dişler üzerine doğrudan bir zararı yoktur. Ancak yemek  birikintilerinin aralarında kalmasına neden olur. Yemek birikintileri de  dişleri çürütür. Bu demektir ki tellerin dişler üzerine dolaylı etkisi  vardır. Bunu önlemek de sizin elinizdedir. Bu amaçla; dişlerinizi çok iyi fırçalayıp aralarında birikinti bırakmayacaksınız. Tedavi süresince bize gelirken daima diş fırçanız yanınızda bulundurun.
5-Tellerinizde batan veya sizi rahatsız eden yer olursa acilen bize başvurun ve düzelttirin. Aksi takdirde ağzınız yara olur, hem boşu boşuna acı çekmiş olursunuz hem de tedaviyi zorlaştırırsınız. Bize acilen gelemiyorsanız gelene kadar geçici olarak batan yere mani olmak için size verilen mumdan kopartıp batan yerin üzerini kaplayın . Bu yöntem köklü bir çözüm olmayıp, bize gelene kadar sizi idare etmesi içindir.
6-Teller takıldıktan 12 saat sonra, dişlerinizi sıktığınızda ve üzerine bastığınızda dişlerinizde ağrı duyacaksınız. Bu 2-3 gün içinde gittikçe azalarak son bulacaktır. Bu dönemde yiyebileceğiniz sertlikte gıdalar alın. Çok rahatsız oluyorsanız ağrı dindirici ilaçlar alabilirsiniz.
7-Tedavinin ilerleyen devrelerinde dişler hareket ettikçe hareket eden dişlerde sallanmalar görülecektir. Bu sallanma dişin hareketine bağlıdır ve tedavinin doğal olayıdır. Tedavi bitip dişler yeni yerlerine gelince bu sallanmalar duracaktır.

HAREKETLİ APAREY TAKAN HASTALAR (DAMAK TAKANLAR)
1- Apareyin takılması sizin sorumluluğunuzda olduğundan, size söylenilen sürelerde takmayı ihmal etmeyin.
2- Apareyinizin temizliğini suyun altında fırçalayarak yapabilirsiniz. Buna ilaveten haftada 1 kez eczaneden temin edeceğiniz "Corega toz' lu suda bekleterek kokudan arındırabilirsiniz.
3- Apareyiniz size sağlam teslim edilmiştir, kırıldığında tamir veya yeniden yapım için ilave ücret alınacaktır.
 
Copyright 2016. Her türlü hakkı saklıdır.
Web tasarım Arifoglu.net
İçeriğe dön | Ana menüye dön