DİŞ PROTEZİ - Doç. Dr. Ünay ÇULHACI| Diş Hekimi Sena ÇULHACI

İçeriğe git

Ana menü:

DİŞ PROTEZİ

HİZMETLERİMİZ

HAREKETLİ PROTEZLER
2 çeşit hareketli protez vardır.
Bunlardan ilki total hareketli protezlerdir. Bunlar hastada hiç diş olmaması durumunda , yanlızca kemik dokusundan destek alınarak planlanan protezlerdir.
protez
İkincisi parsiyel protezlerdir. Ağızda doğal dişler mevcutsa ancak sayı ve konum itibariyle sabit protez yapılamıyorsa bu tip protez uygulanmalıdır.
protez-köprü
Günümüzde daha estetik, konforlu ve dayanıklı olmaları sebebiyle valplast hareketli protezler de kullanılmaktadır. Metal kroşe içermez.Ağız içinde esneyen ve şekil değiştiren dokulara bire bir uyum gösterebilir.
çene-protezi
Tam Dişsizlikte İmplant Uygulaması
Hareketli protez kullanımında karşılaşılan en büyük problem özellikle dişsiz alt çenelerde protezin tutuculuğunun yetersiz olmasıdır. Böyle durumlarda günümüzde tercih edilen yöntem implantların üzerine yapılacak total protezlerdir. Bu protezlerin geleneksek yöntemlere göre, tutuculuklarının iyi olması, kullanım rahatlığı, daha etkin çiğneme gibi avantajları vardır.
sabit-protez
SABİT PROTEZLER
Çürük,kırık veya madde kaybı nedeniyle dişin küçültülüp kaplanması işlemine 'kron uygulaması' denir.
Birden fazla diş eksikliklerinde ise komşu dişler küçültülür ve bu dişlerden destek alınarak 'köprü' uygulaması yapılır.
Her iki durumda da protezler porselen kaplama şeklinde uygulanır ve metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere 2'ye ayrılır.
kaplama
kron
Zirkonyum nedir?
Metal desteksiz kaplamadır. Metal destekli kaplamaya göre çok daha doğal bir görüntüsü vardır. Işığı geçirdikleri için diş eti sınırında renkleşmeye neden olmazlar. Ayrıca metal alerjisi olan hastalarda bu tip kaplamalar kullanılmalıdır.
zirkonyum
 
Copyright 2016. Her türlü hakkı saklıdır.
Web tasarım Arifoglu.net
İçeriğe dön | Ana menüye dön