DENTAL İMPLANTOLOJİ - Doç. Dr. Ünay ÇULHACI| Diş Hekimi Sena ÇULHACI

İçeriğe git

Ana menü:

DENTAL İMPLANTOLOJİ

HİZMETLERİMİZ

Dental İmplantoloji Nedir?
Ağızdaki diş eksikliklerinde, çene kemiklerine uygulanan ve protezlere destek veren unsurlara denir.İmplantlar titanyumdan yapılan materyellerdir. Bir hasta için implantın uygun olup olmadığını anlamak için , hastanın genel anemnezi (teşhis koymak amacıyla sorgulanan hasta öyküsü), ağız içi muayenesi ve radyografik tetkiki değerlendirilmedir.
implant
Neden Dental İmplant?
Dental implant sayesinde hastalar kaybettikleri dişlerin yerine dişleriyle hemen hemen aynı özellikte olan sabit dişlere sahip olabilirler. İmplantların uzun yıllar kullanımı mümkündür. Ayrıca çekim sonrası yapılacak implantlar sayesinde diş çekimine bağlı oluşan kemik erimesi yerini yeni kemik oluşumuna bırakacaktır.

İmplantın Riskli Olduğu Durumlar Var mıdır?
18 yaşını doldurmamış bireylerin kemik oluşumu tamamlanmadığı için implant yapmak sakıncalıdır. 18 Yaşına kadar kaybedilen dişlerin yeri yer tutucularla korunmalı ve implant tedavisi için beklenmelidir.
Kan pıhtılaşma bozuklukları, diyabet, kalp hastalığı olup kalp pili kullanan hastalar implant tedavisi öncesinde doktorlarıyla görüşmelidirler.
Kemoterapi ve Radyoterapi gören hastalar implant tedavisi tercih etmemelilerdir. Ancak tedavi bittikten sonra doktorlarıyla konsültasyon yapılarak bu tedavi uygulanabilir.
Çene kemiğinin çok ince olduğu durumlarda, implantların uygulanması için ekstra cerrahi yöntemler kullanılmalıdır. Bu işlemler kemiği kalınlaştırmak ve güçlendirmek için yapılır.

İmplant Bakımı: Normal Dişin Bakımından Farklı mıdır?
Temizliğin ihmal edildiği durumlarda , ömür boyu garanti verilen bir implantın bile vücüt tarafından atılmasına neden olabilir.
Peri-implantitis implantlar için en büyük tehdittir. İmplant etrafında biriken yemek artıkları bu bölgede bakteri birikimine yol açar. Bu durum ilerlediğinde kemik erimesiyle birlikte implant yüzeyi açığa çıkar. Sonuçta implant kaybı kaçınılmazdır.
Periimplantitisi engellemenin tek yolu hekim tarafından öğretilen ağız hiyjenini sağlamaktır.

Sinüs Lifting Nedir?
Üst çenede elmacık kemiklerinin altında sinüs denilen hava boşlukları bulunmaktadır.Bu boşluklar ile üst çene kemiği arasında bir kemik kalınlığı bulunmalıdır. Bu kalınlık yetersiz ise sinüs lifting denilen işlem uygulanarak boşluk yukarı itilir.Böylece kemik desteği sağlanır.
sinüs lifting
 
Copyright 2016. Her türlü hakkı saklıdır.
Web tasarım Arifoglu.net
İçeriğe dön | Ana menüye dön