AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ - Doç. Dr. Ünay ÇULHACI| Diş Hekimi Sena ÇULHACI

İçeriğe git

Ana menü:

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

HİZMETLERİMİZ
Dişlerin çekilme nedenleri nelerdir?
Ağızda  infeksiyon odağı haline gelmiş olan dişler( fokal infeksiyon, maksiller  sinüs infeksiyonuna yol açan vb..) , restore edilemeyecek kadar harap  olmuş dişler, ileri derece periodontal harabiyeti olan dişler ( dişlerin  kemik desteğini kaybetmesi), ağızda fonksiyon görmeyen kırık kökler ,  çekim endikasyonu olan dişlerdir.Bunun dışında dişler ortodontik amaçlı  da çekilebilir.

20 yaş dişleri neden ve ne zaman çekilmelidir?
20  Yaş dişleri ağız içindeki lokasyonları sebebiyle temizlenmesi zor olan  dişlerdir. Genellikle diş fırçası o bölgeye ulaşamaz veya ulaştığında  hasta mide bulantısı problemiyle karşılaşabilir. Bu sebeple bu dişler  çürümeye ve diş eti hastalığına yatkın olan dişlerdir.
cerrahi
20  yaş dişleri eğer ağızda enfeksiyona neden oluyorsa  çekilmelidir.  Enfeksiyon sonucunda diş etleri kırmızı ve şiş hale gelir  ve bu durum ağrıya neden olabilir. Bu duruma genelde kötü tat ve ağız  kokusu da eşlik eder.
Bir  diğer çekim nedeni gömük olan 20 yaş dişinin öndeki 2. büyük azı dişine  zarar vermesidir. 2.Büyük azı dişlerinin köklerinde meydana gelen baskı  sebebiyle kökte problemler meydana gelebilir.
Bazı  vakalarda 20 yaş dişlerinin etrafında kistler meydana gelebilir. Bu  durum hastada hiç bir şikayete sebep olmazken  kistler dişlerde ve çevre  dokularda hasara yol açarlar.
cerrahi1
Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?                  
  • Çekim sonrasında hastaya uygulanan steril tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır.Bu tamponla yara bölgesine baskı yapılır.
  • Yara yeri kurcalanmamalıdır.
  • Çekim yapıldığı gün ağız çalkalanmamalı,tükürülmemelidir.Bu işlemler oluşmuş olan pıhtıyı dağıtır ve kanamaya sebep olur.
  • Operasyondan sonra uygulanacak soğuk tampon(buz) yüzde meydana gelecek şişliği engeller. Uygulama 10 dakika soğuk tampon- 5 dakika ara  şeklinde devam etmelidir.
  • Operasyondan sonra sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
  • Operasyonun ertesi günü yumuşak bir diş fırçası ile diş fırçalamaya başlanmalı , yara bölgesine zarar vermeden ağız hijyeni maksimum seviyede tutulmalıdır.

Kist nedir ? Zararları nelerdir?                 
İçi dolu bir tür keseciktir. Bir çok tipi vardır.Oluşturacağı en önemli zararlardan biri ağız ortamındaki okulara zarar vermeleridir.Bunun yanı sıra kistler, komşu dişleri içine alan sınıra sahipse,komşu dişlerede zarar verebilirler. Daha ileri vakalarda sinirlere baskı uygulayarak hissizliğe neden olabilirler.Zaman içinde müdahele edilmediği taktirde çok büyük boyutlara ulaşıp sinüs, burun boşluğu gibi boşluklara zarar verebilirler.
                
Kistlerin Belirtileri Nelerdir?                 
Bazen ağrı veya şişliğe sebep olurlar,ancak bazen hiç fark edilmeden oldukça büyük boyutlara ulaşabilirler.
                
Kist Tedavisi Nasıl Yapılır?                 
Tedavi amacıyla kist o bölgeden alınır,tüm sınırlar temizlenir ve kalan sağlıklı kemik iyileşmeye bırakılır. Alınan parça patoloji laboratuarına gönderilir. Kist operasyonunun diş çekimi gibi işlemlerden hiç bir farkı yoktur.İşlem anestezi altında gerçekleştirilir.
Apikal Rezeksiyon Nedir?
Dişin kök ucunun ve etrafındaki ilişkili enfekte veya patolojik dokunun çıkartılması işlemidir.
cerrahi3
 
Copyright 2016. Her türlü hakkı saklıdır.
Web tasarım Arifoglu.net
İçeriğe dön | Ana menüye dön